Poznaj naszą historię

Muzeum Historii Bieszczad w Czarnej Górnej istnieje od 2013 r. Jest ono prywatną placówką kulturalną założoną przez Rafała i LeAnn Dudka. Są to ludzie, którzy postanowili zostać w Bieszczadach i tu stworzyć swoje miejsce na ziemi. Pierwszym krokiem był zakup domu, przy którym zaczęli tworzyć swoje muzeum. A czemu akurat muzeum ??

Rafał od najmłodszych lat interesował się historią regionu. Zbierał związane z tym tematem przedmioty, które później dały początek pierwszej ekspozycji. Uwielbiał odkrywać nowe miejsca, poznawać ich historię. A przede wszystkim umiał też o tym opowiadać. W pewnym momencie w głowie zakiełkowała myśl o stworzeniu muzeum. Udało się to ziścić dzięki zakupowi własnej nieruchomości, gdzie na ten cel zaadoptowano dawny budynek gospodarczy.

Początkowo było to tylko jedno pomieszczenie, dziś są cztery sale, gdzie wszystkie eksponaty ułożone są tematycznie. Z każdym rokiem to miejsce się rozwija przyciągając coraz większą liczbę zwiedzających przy zachowaniu swojego nietuzinkowego charakteru.

Muzeum Historii Bieszczad wpisane jest do rejestru muzeów prowadzonego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Związane jest to z posiadaniem przez nie regulaminu zatwierdzonego przez Ministra, który jest równoznaczny do statusów muzeów publicznych.

ilustracja